Skimming

Czym jest skimming

Jest to przestępstwo polegające na skopiowaniu paska magnetycznego karty płatniczej lub danych z karty chipowej bez wiedzy jej właściciela w celu wykonania kopii. Powielona karta w systemach bankowych zachowuje się jak autentyczna, wszelkie operacje wykonywane przy jej użyciu odbywają się obciążając rachunek posiadacza oryginalnej karty.

Zdaniem funkcjonariuszy policji w ostatnim czasie znacznie wzrosła ilość przestępstw tego typu!

Sposoby kopiowania danych

Karta może zostać skopiowana w restauracji, sklepie, na stacji benzynowej … praktycznie w każdym miejscu, gdzie można dokonać płatności kartą. Karta skanowana jest przez sprzedawcę  współpracującego z przestępcami bądź też sam jest przestępcą. Najczęściej ofiarami stają się osoby posiadające karty do użycia których nie jest wymagane użycie kodu PIN. Złodziej do wykonania kopii używa małego urządzenia, zawierającego skaner kart oraz nośnik pamięci pozwalającej na zapisywanie informacji z pasków magnetycznych.

Groźniejszą odmianą jest skimming bankomatowy. Złodzieje montują na bankomatach lub w ich wnętrzu urządzenia pozyskujące zarówno kod PIN  jak i informacje z paska magnetycznego karty. Zazwyczaj montują ukrytą mikro kamerę nad klawiaturą bankomatu oraz skaner w miejscu wkładania karty.

Kolejnym sposobem stosowanym przy przestępstwach bankomatowych jest blokowanie specjalną nakładką okolic shutter-a tj. miejsca którym bankomat wydaje wypłacaną gotówkę. Nieświadomy poszkodowany wychodzi z błędnego stwierdzenia awarii bankomatu a chwilę później przestępca zdejmuje blokadę wraz z wypłaconą przez pokrzywdzonego gotówką. W takich sytuacjach poszkodowany w żaden sposób nie jest chroniony ponieważ firma która jest właścicielem urządzenia otrzyma w systemie informację o dokonanej transakcji.

Jak chronić swoją kartę

Należy sobie uświadomić skalę zagrożenia realność zagrożenia i pewnej nieufności do maszyny jaką jest bankomat. Zwróćmy uwagę czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie, do bankomatu nie są zamontowane podejrzanie wyglądające urządzenia, klawiatura bankomatu nie odstaje znacznie w porównaniu z obudową całego urządzenia. W sytuacji awarii bankomatu w trakcie wypłacania gotówki skontaktuj się z centrum monitorowania, którego numer najczęściej jest widoczny na górnej części pokrywy. Centrum ma możliwość zdalnego sprawdzenia całej drogi transportu gotówki i stwierdzenia wypłacenia lub nie wypłacenia środków z konta. Dodatkowo w przypadku stwierdzenia przez klienta możliwej nakładce do skimming-u skierują na miejsce patrol policji lub pracowników firmy agencji ochroniarskiej.

 

 

Agencja ochrony A.W.S.B. Hektor - ochrona mienia warszawa